Strona główna
O nas Programy Rozkład dnia Imprezy Wydarzenia Rekrutacja Statut Kontakt Komunikaty
Strona główna   »   Optymistyczne Przedszkole

Optymistyczne Przedszkole

Nasze przedszkole przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu dla Wychowania Przedszkolnego
"OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE", którego autorkami są Irena Dzierzgowska i Mirela Nawrot.

Jakie jest OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE?
  • cel wychowania to rozwijanie w dziecku optymizmu, poczucia własnej wartości, nauczenie, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak rozwijać zainteresowania i talenty
  • nauczycielki i cały personel zwracają się do dzieci stosując zasady optymistycznego wychowania
  • przedszkole efektywnie współpracuje z rodzicami
  • wszyscy uczą się życzliwości, empatii, pomagania sobie, przyjaźni, rozwiązywania problemów
  • personel stale pracuje nad doskonaleniem swoich umiejętności wychowawczych
  • urządzenie wnętrza sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, spokoju, rozwojowi zainteresowań dzieci
Kilka OPTYMISTYCZNYCH faktów:
  • W październiku 2006 roku Rada Pedagogiczna naszego przedszkola wzięła udział w spotkaniu promującym program Optymistyczne Przedszkole. Zalety programu przedstawiła Dyrektor Przedszkola nr 100.
  • Oficjalne, uroczyste wstąpienie do Programu nastąpiło 01.06.2007 roku. Uznaliśmy Dzień Dziecka za odpowiedni moment by rozpocząć wychowanie małych optymistów. Zobacz relację z Dnia Dziecka »
  • 15 lutego 2008 roku obradował w „Wesołym Domku” I Optymistyczny Sejmik Dziecięcy złożony z przedstawicieli trzech grup przedszkolaków: „Sów”, „Tygrysków” oraz „Kubusiów”. Po burzliwych dyskusjach Sejmik przyjął Ustawę o Zachowaniu. Zobacz relację z obrad Optymistycznego Sejmiku »
  • 13 marca 2009 roku, na VII Jubileuszowym Zimowym Zjeździe Optymistycznych Przedszkoli w Zakopanym, naszej placówce został uroczyście wręczony certyfikat Optymistycznego Przedszkola. Zobacz relację ze zjazdu »
  • Wiele innych faktów można zobaczyć w dziale Wydarzenia.

Nasze OPTYMISTYCZNE kąciki:
Optymistyczne przedszkole to miejsce, gdzie dzieci czują się swojsko, gdzie rozwijane są ich talenty i zainteresowania, dlatego tak ważna jest sala, w której dziecko spędza najwięcej czasu. Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne są kąciki zainteresowań. I tak, w naszym przedszkolu dzieci mają:

• Zaczarowany domek marzeń - miejsce społecznego rozwoju,
  • Dywan konstruktora - miejsce konstruowania pojazdów, urządzeń, mebli, itp.
  • Pracownię plastyczną - rozwijającą talenty plastyczne
  • Kącik teatralny - kącik grania, śpiewania, tańczenia, tworzenia przedstawień teatralnych
  • Bajkową polanę - miejsce oglądania książek, opowiadania, słuchania bajek
  • Stoliczki pomysłowego naukowca - miejsce wykonywania ciekawych doświadczeń i rozwoju zdolności matematycznych
  • Stadion sportowy (sala gimnastyczna)- gdzie na przeróżnych sprzętach dzieci prezentują swoje zamiłowanie do ruchu
  • Kącik przyrodniczy - gdzie dziecko styka się z roślinami, zwierzętami
Dla dobrego samopoczucia dziecka ważne jest także, aby dziecko miało możliwość odpoczynku, chwilowego odizolowania, dlatego każda sala wyposażona jest w materace, a dla najmłodszych dzieci jest specjalna sala, gdzie mogą spać w swojej pościeli.

Mówiąc o wyposażeniu sal warto dodać, że w naszym przedszkolu dzieci mają śliczne, nowe łazienki, a w nich dostosowane do wzrostu toalety i umywalki. Łazienki znajdują się przy salach, a więc dostęp do nich nie jest niczym ograniczany.

OPTYMISTYCZNE wychowanie:
W naszym przedszkolu uśmiechnięci nauczyciele dbają o pogodną atmosferę, potrafią zdiagnozować zdolności każdego dziecka i wzmacniać ich sukces. Temu sprzyja posiadanie przez każde dziecko PASZPORTU DO KARIERY. Na "Pasowaniu na Przedszkolaka" każdy wychowanek otrzymuje taki "dokument". Jest to książeczka z imieniem i nazwiskiem dziecka, do której wklejane są symboliczne obrazki, które dziecko "zdobywa", jeśli tylko wykazuje wyjątkowe zdolności, zainteresowania, umiejętności, chęci. Dzieci uwielbiają "posiadać dowód" swojej pracy, swojego zaangażowania.

W realizacji programu ważne miejsce zajmuje też umiejętność rzetelnego oceniania swoich umiejętności. Równie ważne jest by nauczyciele umiejętnie omawiali rozwój dzieci z rodzicami. W grudniu 2007 przeprowadziłyśmy pierwszy test umiejętności sześciolatka. Test składa się z pytań i zadań , które obejmują następujące umiejętności dzieci: znajomość liter, gotowość do czytania, rozpoznawanie słów, czytanie, rymowanie, rozpoznawanie przedmiotów na obrazku, porównywanie wielkości przedmiotów, rozmieszczenie przestrzenne przedmiotów, znajomość cyfr, liczenie, znajomość liczb, proste dodawanie, odejmowanie, figury geometryczne, logiczne myślenie, proste informacje.